Koha eshte gjithshka, sic thote nje shprehje. Nga menyra se si e perdor, ne nevojen per me shume, deri ne deshiren per te krijuaj me shume momente qe gjasin pergjithmone… koha ndikon kaq shume ne ate qe bejme, si reagojme dhe pse i bejme ato gjera. Nxitimi gjate dites, fatkeqsisht, eshte dicka qe njerezit e bejne si pasoje e deshires per me shume kohe, gjithashtu edhe sepse lista e gjerave per tu bere eshte shume e gjate. Duke pasur parasysh kete, do te donit te kishit me shume kohe, edhe pse i keni permbushur te gjitha ato qe deshironi dhe keni nevoje?

Per t’ju ndihmuar te rrisni produktivitetin dhe kohen, konsideroni keshillat e me poshtme:

Identifikoni se ku harxhoni me shume prej kohes suaj. Po e harxhoni me pune administrative? Po e harxhoni ne rrjete sociale? Ne marketing? Apo duke zhvilluar projekte qe ju japin kenaqesi?
Neqoftese lista e gjerave tuaja per t’u bere eshte shume e gjate dhe po ju pengon per te dorezuar rezultate per klientet tuaj, mund te konsideroni nje asistent virtual i cili mund t’ju ndihmoje. Per sipermarresit ne vecanti, asistenti virtual mund t’ju ndihmoje me cdo gje, nga hedhja e te dhenave ne kerkime web deri ne marketing dixhital dhe me shume, duke ju lejuar me shume kohe per gjerat qe keni me shume nevoje, te kaloni kohe me familjen, shoqerine dhe te shijoni jeten ne maksimum. Celesi eshte identifikimi se cfare po ju mban larg nga keto mundesi dhe te gjeni ndihmen e nevojshme per t’i menaxhuar ato. Sapo te keni rregulluar kete, produktiviteti dhe koha juaj do te jene me mire te balancuara.

Identifikoni se cfare jeni shume te afte te beni… pastaj beni me shume nga ajo. Shpenzimi i kohes ne ate qe doni, sjell me shume se thjesht rezultate; e ben jeten me te bukur dhe me te plote. Per shume njerez, te besh ate qe do dhe ke pasion, nuk do te konsiderohej kurre nje pune. Ne fakt, ata ndihen sikur kane krijuar nje stil jetese qe permbush menyren qe ata preferojne te jetojne. Kjo eshte e vertete edhe per talentet, te cilet shkelqejne ne kaq shume gjera sa te tjeret vetem mund  t’i enderrojne. Gjithashtu, ata mund te mesojne aftesi te reja nga talentet e tjere duke marre persiper projekte te vogla. Si rrjedhoje, ata krijojne nje balance me te forte ne jetese, produktivitet dhe menaxhimin e kohes.

Identifikoni se cfare deshironi neser, pas nje viti dhe pas dhjete vjetesh. Duke pasur objektiva ne mendje, ju do te mund te menaxhoni me mire veprimet tuaja gjate dites dhe si rrjedhoje edhe kohen tuaj. Kur shikoni perpara se ku deshironi te jeni, mos harroni te shikoni se edhe ku jeni aktualisht. Jeni ne rrugen e duhur per te arritur objektivat tuaja? Me objektivat tuaja ne mendje, ju do te jeni te detyruar te beni zgjedhje cdo dite qe do t’ju ndihmojne per t’i arritur ato. Kjo gje do te beje qe ju t’a menaxhoni kohen tuaj me mire dhe te jeni me produktiv ne jeten tuaj personale dhe profesionale.

Si perfundim, mbani mend se megjithese koha eshte gjithshka, koha eshte gjithashtu para. Ju mund t’a harxhoni ate, ju mund t’a krijoni ate, por me shume mundesi ju duhet t’i beni te dyja ne menyre qe te arrini objektivat tuaj afatgjate dhe te balanconi kohen dhe produktivitetin tuaj cdo dite. Fatmiresisht, ekzistojne talentet ne ProTalent, gati per t’ju ndihmuar.